Jak se pozná dobrý projektant rodinných domů?

24. února 2023

Stavba rodinného domu je jednou z největších životních investic. Projektant rodinných domů spolutvůrcem této investice. Pokud svoji práci dobře odvede, bude váš dům postaven správně, bezpečně, naplní vaše očekávání a bude se vám v něm dobře žít. Jak tedy vybrat toho správného projektanta?

Proč je projektant rodinných domů potřeba?

Projektant pro stavby rodinných domů je odborník, který zhmotní vaše představy o domě a jeho okolí do podoby kompletní projektové dokumentace potřebné pro realizaci stavby. Tedy:

  • Dokáže zohlednit vaše požadavky a promění je ve funkční a estetický návrh domu.
  • Zajistí soulad stavby s platnými normami a zákony.
  • Navrhne vhodné řešení technických a konstrukčních detailů.
  • Postará o všechny technické a konstrukční aspekty stavby, jako jsou např. statické výpočty, tepelně-technické parametry nebo řešení inženýrských sítí.
  • Zajistí koordinaci s dalšími odborníky, například se statikem, geodetem, inženýrem TZB (technického zařízení budov) a dalšími.

Jak se pozná dobrý projektant?

Reference a zkušenosti

Ve stavebnictví jsou doporučení klíčová. Všechny zkušenosti předchozích investorů i vašich známých se hodí. Dejte velký důraz na doporučení od lidí s podobnými hodnotami a životními postoji. Nejspíš, že právě u nich najdete toho svého „nejlepšího projektanta“.

Dobrý projektant by měl mít dostatek zkušeností s projekty rodinných domů a mít k dispozici reference od spokojených klientů. Pokud to bude možné, nechte se provést stavbami, které projektant navrhl. Pokud to možné nebude (a je to obvyklé, protože v nich většinou kdosi spokojeně bydlí), posaďte se nad vizualizace a půdorysy. Nechte si vysvětlit vše důležité. Situaci domu na pozemku s ohledem na příjezd i světové strany. Půdorys místností i volbu systému vytápění. Nezapomeňte také otevřít diskusi o ceně stavby rodinného domu,  co ji ovlivňovalo a kde bylo možné při stavbě rodinného domu ušetřit.

Komunikace

S dobrý projektantem to vám to musí takzvaně „hrát“. Pokud si nebudete jistí fakty, dejte na intuici. Vnímejte, jak si při jednáních rozumíte, zda mluvíte stejným jazykem a jaké u něj máte pocity. Umí se vás projektant dobře ptát? Zajímá ho váš názor? Vysvětluje souvislosti? Inspiruje vás k dalšímu přemýšlení? Ptá se na váš způsob života a koníčky, kterými budete v domě a okolo něj trávit čas? Pak jste nejspíš na správné adrese!

Opravdu důležitá je schopnost projektanta komunikovat s vámi a porozumět vašim potřebám a přáním. Dobrý projektant by měl být ochotný vysvětlit vám veškeré aspekty návrhu a poradit s možnými úpravami. Zpozorněte v situaci, kdy nenápadně, byť vlídně trvá na svých řešeních. Prodává vám nápady se kterými nesouzníte, nebo se cítíte být manipulování?

Kreativita a inovace

Dobrý projektant rodinných domů je umí navrhovat tak, aby se v nich dobře žilo. Domy, ve kterých si po měsíci neřeknete, že ty dveře neměly být naproti sobě a ta příčka měla být o půl metru dál. Jsou funkční a praktické. Měl by být otevřený novým technologiím a materiálům. Sleduje aktuální trendy v oboru a nebojí se nasadit netradiční řešení, pro spolehlivé vyřešení vašich potřeb.

Profesionalita

Základem pro dobrého projektanta rodinných domů je dodržování dohod (nejen termínů), efektivní práce (dělá si poznámky, pracuje s vámi systematicky) a dbá na důležité detaily. Měl by být schopen reagovat věcně a bez negativních emocí na vaše dotazy či připomínky. V neposlední řadě by pro vás měl mít dostatečné množství času.

Potřebujete více informací nebo cenovou nabídku pro váš projekt?

Pro potřebné informace o možnostech výstavby rodinných domů i pro příjem poptávek můžete kontaktovat Annu Zárubovou.

+420 607 016 859 (Po–⁠Pá 8:00 až 15:00) zarubova@stating.cz

Kontaktní osoba pro výstavbu rodinných domů – Anna Zárubová

Napište Anně

    Všechna pole formuláře jsou povinná.

    Poslední články