Stavba pro stárnoucí populaci

27. září 2017

Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1.10.2017, poukazuje na to, s  čím se musí senioři potýkat. Vzhledem k tomu, že složení populace se výrazně mění – populace stárne a dožívá se vyššího věku, jsme rádi, že se jako stavební firma působící ve východočeském regionu, můžeme podílet na přínosu pro seniory z Rychnovska.
 
V lednu letošního roku jsme zahájili významnou stavbu – nízkokapacitní zařízení pro poskytování sociálních služeb v Rychnově nad Kněžnou. K započetí výstavby pomohla dotace, která naštěstí byla sociálním službám přidělena. Dále ji svými financemi také podpořil Královehradecký kraj i město Rychnov nad Kněžnou. Stavba roste vedle stávajícího sídla sociálních služeb nedaleko rychnovského gymnázia. Nově vzniklá budova propojí již dvě stávající, čímž vznikne moderní komplex s uzavřeným komorním prostranstvím, kde vyroste odpočinková zóna s altánem a lavičkami.
Tato sociální stavba byla navrhnuta jako třípodlažní s plochou střechou. 1. NP je od severu částečně zapuštěno do terénu. Bude zde hlavní vstup, prostory pro příjem, prádelenský provoz, kanceláře a technické místnosti. 2. NP je tvořeno denním stacionářem, centrální koupelnou klientů a kuchyňským provozem. Ve 3. NP je umístěna hlavní funkce stavby, a to lůžková část s potřebným zázemím, kterým je sesterna, jídelna a technické zázemí. V novém zařízení vznikne dalších třicet lůžek, která budou určená pro seniory. Dvoulůžkové pokoje vytváří dvojice se společným hygienickým zázemím, s předsíní a šatnou. Pokoje jsou bohatě prosvětleny celoplošnými  francouzskými dveřmi.
Stavba byla pro nás velkou výzvou. Náročné bylo především zahájení zemních prací, které bylo podmíněno přeložkou vodovodního řádu. Klimatické podmínky nám však jeho provedení o měsíc zpozdily. Další vliv na postup prací mělo geologické složení, jemuž neodpovídaly projektové  podklady. To vše zemní práce pro budovu značně zkomplikovalo, ale nakonec se je podařilo zvládnout. V současné době probíhá dokončení hrubé stavby. Zahájili jsme osazování výplní vnějších otvorů a připravuje se montáž střešní folie, aby se zamezilo vnikání vody do objektu. Tepelné hospodářství pracuje na připojení na topné médium, aby se stavba dala v zimním období temperovat. Senioři se mohou těšit na svůj domov v polovině roku 2018, kdy je předpokládán konec výstavby.

Poslední aktuality

Exkurze PSŠ Letohrad

Exkurze PSŠ Letohrad

Těsně před prázdninami, 26. 6. 2023, jsme přivítali na našem projektu, rekonstrukci Albertina v Žamberku, studenty 3. ročníku PSŠ...

Stavíme na studentech

Stavíme na studentech

Naše stavební firma, působící především ve východních Čechách, připravuje zajímavý projekt, ve kterém chce nabídnout studentům ochutnávku...