Stavby rodinných domů – Jak správně vybrat firmu pro stavbu rodinného domu?

17. dubna 2023

Stavby rodinných domů jsou jednou z největších životních investic. Abyste se vysněného bydlení zdárně dočkali, je důležité správně vybrat stavebního partnera. Na základě zkušeností našich klientů, kterým jsme postavili dům po neúspěšných projektech u konkurence přinášíme několik tipů, jak správně vybrat firmu pro stavbu rodinného domu.

Při výběru firmy pro stavby rodinných domů doporučujeme nepřihlížet výhradně k nabídkové ceně. S ní se dá totiž doslova čarovat. Cena stavby rodinného domu totiž může u každé stavební firmy obsahovat jiný rozsah prací a i jiné materiály. Toto je ostatně nejčastější způsob, jak snížit cenu, pokud řešíte, jak ušetřit při stavbě rodinného domu. Následující doporučení platí pro všechny druhy staveb. Pro rodinné domy na klíč i pro dílčí dodávky stavby (např. základové desky).

1. Zkušenosti ze stavby rodinných domů

Prověřte si zkušenosti dodavatele v oblasti staveb rodinných domů. V první fázi se pokuste zjistit, jak dlouho se segmentu rodinných domů dodavatel věnuje. Tato doba bude přímo úměrná zkušenostem, které ze staveb získal. Informace, kolik domů za tuto dobu firma postavila zase napoví o jejích možnostech a kapacitě.

2. Reference od zákazníků

Reference od zákazníků jsou nejen pro nás klíčové. Vyberte si z firmou realizovaných staveb ty, které se vám líbí a požádejte firmu o zprostředkování kontaktu na majitele. Pokud to lze, vyberte si k ověření referencí stavby, od jejichž dokončení uplynuly 2 až 4 roky.

V takových rodinných domech už je „odžito“ dostatečně dlouho na to, aby se projevily případné nekvality a závady. Zároveň už opadla majitelská euforie ze stěhování do nového, která leckdy dovolí zapomenout na komplikace a potíže. Pokud to naši zákazníci dovolí, rádi zprostředkováváme tyto kontakty. Víme, že naši práci neprodá nikdo lépe, než spokojený klient.

3. Kvalita materiálů a moderní technologie

Kvalita použitých materiálů a technologií ovlivní nejen vizuál, životnost a funkčnost vašeho nového domu, ale také jeho budoucí údržbu a provozní náklady. Při výběru firmy se proto zaměřte na to, jaké materiály a technologie pro stavbu nabízí, jak odpovídají vašim požadavkům a jak rozsáhlé zkušenosti s jejich nasazením mají. Staví firma všechny typy staveb? Je specialistou na dřevostavby nebo naopak nabízí pouze zděné domy na klíč?

V ideálním případě by měla firma spolupracovat s renomovanými dodavateli materiálů, využívat osvědčené technologie a být držiteli patřičných osvědčení a certifikátů.

4. Komunikace a spolupráce

Stavby rodinných domů nejsou zrovna krátkým procesem. Vyžadují úzkou spolupráci mezi investorem a vybranou stavební firmou. Proto je důležité, aby s vámi byla firma schopná šikovnou formou otevřeně komunikovat a pravidelně vás informovat o průběhu stavby.

Online aplikace, jako např. Moje stavba online jsou velkou výhodou, protože vám umožňují přístup k dokumentaci a stavebnímu deníku kdykoliv a odkudkoliv. Úroveň komunikace poznáte už při konzultaci nabídek. Hlídejte si, zda je firma ochotna konzultovat s vámi veškeré detaily rodinného domu a respektovat (hledat možnosti, jak splnit) vaše přání.

5. Flexibilita

Ať už se jedná o stavbu, kde se projektant rodinných domů vyřádil, nebo o typový dům, je každá stavba jedinečná. Souborem požadavků, umístěním a načasováním stavby i mixem lidí, kteří se na ní podílejí. Proto je důležité, aby byla stavební firma flexibilní a uměla reagovat na nečekané změny v průběhu stavby i na individuální požadavky klienta.

To zahrnuje nejen možnosti úpravy projektu v průběhu stavby, změny v použitých materiálech (např. z důvodů omezené dostupnosti, nebo změny technologie), případně realizaci dalších prací nad rámec původního smluveného rozsahu.

6. Lokalita a zázemí firmy

Nemalou roli hraje i lokalita, kde vámi vybraná stavební firma působí. Firma sídlící v blízkosti vašeho pozemku bude pravděpodobně disponovat lepšími znalostmi místních podmínek a úřadů, což může usnadnit celý proces stavby. Pracovníci lokální firmy nemusí cestovat na práci k vám příliš daleko, což by se mělo pozitivně odrazit v nabídkové ceně. Její zástupce budete mít „na dosah“ pro operativní schůzky.

Regionálně známé firmě může též více než té republikové záležet na dobrém jménu, což je plusový bod pro vás. Firmu navštivte osobně a udělejte si přehled o jejím zázemí. Je pečlivě udržované, v pořádku a čisté? Pak jste dost možná na dobré adrese.

7. Smlouva a garance

Pokud to firma sama neudělá (u poctivých firem se jedná o součást nabídky), vyžádejte se spolu s nabídkou návrh smlouvy. Vyhnete se tak situaci, kdy si firmu zvolíte s ohledem na cenu a vše výše uvedené, ale z transakce sejde z důvodů nepřijatelného znění smlouvy. Vždy musíte vědět, „do čeho jdete“.

Smlouva by měla být vyvážená pro obě strany, musí obsahovat rozsah prací, termíny (i dílčí), cenu díla, sankce a rozsah i podmínky záruky. Ujistěte se ve spolupráci s právníkem, že smlouva obsahuje veškeré podstatné náležitosti a že firma poskytuje dostatečné garance na provedené práce a materiály.

8. Cena

Cenu záměrně uvádíme až jako poslední. Je samozřejmě klíčovým faktorem. Při porovnávání cen jednotlivých firem ale nezapomeňte zohlednit všechny výše uvedené faktory, jako kvalitu práce, materiálů a služeb. Nízká cena nemusí nutně znamenat dobrý obchod pokud je spojena s nižší kvalitou nebo problematickou realizací.

Pro dobré porovnání cen nabídek doporučujeme oslovit všechny dodavatele s totožným zadáním a ověřit u každého dodavatele (nechat jej vyjmenovat do nabídky)  co je součástí dodávky a co nikoliv.

Pro více informací si určitě přečtěte ještě článek Cena stavby rodinného domu.

Při výběru stavební firmy pro výstavbu rodinných domů se nespěchejte a dejte si záležet. Vše si důkladně prostudujte a zohledněte všechny důležité aspekty. Pak si můžete být jisti, že váš vysněný dům bude postaven kvalitně, včas a za přijatelnou cenu.

Potřebujete více informací nebo cenovou nabídku pro váš projekt?

Pro potřebné informace o možnostech výstavby rodinných domů i pro příjem poptávek můžete kontaktovat Annu Zárubovou.

+420 607 016 859 (Po–⁠Pá 8:00 až 15:00) zarubova@stating.cz

Kontaktní osoba pro výstavbu rodinných domů – Anna Zárubová

Napište Anně

    Všechna pole formuláře jsou povinná.

    Poslední články