Zděné domy na klíč a srovnání ceny se stavbou svépomocí

6. března 2023

Zděné domy na klíč jsou stálicí na stavebním trhu. Snoubí v sobě tradiční postupy i moderní inovace. Způsob výstavby „na klíč“ nabízí řadu výhod také dokáže být cenově srovnatelný se stavbou svépomocí.
Na jedné misce vah je lákavá vidina úspory peněz. Na druhé misce (která může být tak trochu v mlze), jsou stovky hodin času, úsilí a nervů na úkor rodiny, volného času a víkendů. A to nejen s cihlou v ruce. Představte si to množství telefonátů, emailů, a cest ze zaměstnání tu do stavebnin, tu na stavbu, tu do vzorkovny. K tomu připočítejte i večery strávené nad internetem a rozhodování, kterým postupům a informacím budete věřit více. Opravdu budete bez stavebního vzdělání vědět co a jak?

Jaké výhody mají zděné domy na klíč?

1. Ušetříte čas, nervy a energii

Stavba svépomocí je obrovská časová investice, jakkoliv se to na začátku nezdá. Dobře promyslete, kolik času jste schopni stavbě věnovat a porovnejte to s tím, kdy chcete bydlet. Nezapomeňte zahrnout do odhadu i to, že nejspíš budete:

  • muset po celou dobu stavby chodit do zaměstnání,
  • v době stavby chvilku marodní,
  • muset shánět, organizovat a měnit řemeslníky,
  • řešit nenadálé situace s dodávkami materiálu,
  • dohadovat se o opravách a reklamacích dílčích částí,
  • rozhodovat mezi postupy, které pro vás budou španělskou vesnicí.

V dobře podepsané smlouvě se stavební firmou figuruje termín dokončení, který je svatý. Sama si plynule zajistí organizaci pracovníků, koordinaci se stavebním dozorem i přesuny způsobené okolnostmi.

2. Zkušenosti a odbornost

Pokud nejste studovaným stavařem, nebo jej v lepším případě nemáte mezi kamarády či v rodině, bude vaše večerní studium z internetu extrémně náročné. Proto, že při něm budete chodit do zaměstnání. Proto, že při něm budete stavět. A hlavně také proto, že si budete muset vybrat, které postupy a rady z těch, které na internetu najdete jsou ty správné.

Stavební firmy dodávající zděné domy na klíč mají zkušenosti a disponují širokým týmem odborníků ve svém oboru. To zaručuje, že jejich stavby rodinných domů budou postaveny kvalitně a bez zbytečných chyb, které by mohly způsobit problémy při stavbě i v budoucnu. Firmy s dostatečným zázemím mají specialistů více a v případě, že si lidsky neporozumíte můžete požádat o jejich výměnu.

3. Garance kvality

Stavby zděných domů na klíč jsou prováděny podle smlouvy, jejíž přílohu (projekt) zpracoval projektant rodinných domů. Tím je stanoven nejen termín a harmonogram, ale též materiálové i technologické požadavky. Stavební firma na provedené práce i na dodané a montované materiály poskytuje záruku. To dává jistotu, že případné nedostatky budou odstraněny bez dalších nákladů.

V případě stavby svépomocí se můžete lehce dostat do situace, kdy nebude reklamace uznána, protože jste výrobek namontovali sami bez patřičného zaškolení, nebo instruktáže a v rozporu s doporučeným postupem výrobce. U svépomocí nemáte žádné záruky na kvalitu provedených prací a materiálů. Pokud dojde k problémům, musíte si je vyřešit sami a hradit případné opravy z vlastního (dodatečného) rozpočtu. Zde platí více než jinde, že chybami se člověk učí.

4. Pevný rozpočet

Zděné domy na klíč mají ceny pevně stanovenou ve smlouvě, stejně jako své parametry. Pokud je smlouva postavena vyváženě a správně, neexistuje riziko nečekaných dodatečných nákladů spojených s realizací domu. To vám dává jistotu v kramflecích při plánování rozpočtu a umožňuje se vyhnout finančním problémům během stavby.

5. Komplexní služby

Šikovná stavební firma zajistí veškeré práce související se stavbou domu – od pomoci s vyřízením stavebního povolení až po kolaudaci. Nemusíte se tedy zabývat komunikací s úřady, hledáním dodavatelů a koordinací jednotlivých prací. Vše je zahrnuto v ceně stavby rodinného domu na klíč. Soustředíte se pouze na dozor nad stavbou a přebírání hotových dílčích částí.

Je stavba svépomocí výhodnější?

Mnoho lidí si myslí, že stavba zděných domů na klíč je výrazně dražší, než stavba svépomocí. To ale nemusí být pravda. Pokud vezmeme v úvahu skutečně veškeré náklady spojené se stavbou domu (materiál, práce, povolení, atd.), může být cena stavby na klíč srovnatelná či dokonce nižší. Stavební firma dokáže nakoupit stavební materiál podstatně levněji než „obyčejní smrtelníci“. Pokud je férová, prodá vám jej za cenu srovnatelnou ze stavebnin a k práci svých lidí připočítá obvyklou pouze marži ve výši 15 – 20 % ceny domu. To pak znamená, že taková stavební firma dokáže dům postavit levněji.

Platí to ovšem jen za předpokladu, že umíte ohodnotit a započítat svůj čas. Tedy že si uvědomujete, že ani vy, ani vaši přátelé/rodina na stavbě nepracujete zdarma. Ale na úkor volného času nebo toho, co jste mohli vydělat, pokud byste tuto dobu strávili v práci. Také počítejte s tím, že až bude za pár let stavět kamarád, je slušné mu bez remcání jeho hodiny „vrátit“ i na jeho stavbě.

Pokud svůj čas počítat nemusíte/nechcete, případně máte velkou a ochotnou rodinu, která Vám přijde zdarma stavět dům, pak jste vyhráli. Stavba svépomocí vás může přijít skutečně mnohem levněji – cestu k tomu, jak ušetřit při stavbě rodinného domu máte otevřenou. Určitě však mějte v partě za zády stavebního odborníka (nikoli jen občasný stavební dozor), který si umí poradit s materiály a v rozhodování s technologickými postupy.

Potřebujete více informací nebo cenovou nabídku pro váš projekt?

Pro potřebné informace o možnostech výstavby rodinných domů i pro příjem poptávek můžete kontaktovat Annu Zárubovou.

+420 607 016 859 (Po–⁠Pá 8:00 až 15:00) zarubova@stating.cz

Kontaktní osoba pro výstavbu rodinných domů – Anna Zárubová

Napište Anně

    Všechna pole formuláře jsou povinná.

    Poslední články