Jak vybrat projektanta, aby vše běželo jak na drátkách? Kvalitní projektant vám nejen pomůže navrhnout stavbu přesně podle vašich přání, zohlednit vaše potřeby a zajistit soulad s platnými předpisy. Kvalitní projektant pro vás bude navíc spolehlivým parťákem. Podle čeho jej poznáte?
Ať plánujete stavět rodinný dům na klíč, nebo stavbu haly, s dobrým projektantem na vaší straně bude proces navrhování a realizace stavby mnohem hladší a příjemnější.
5 tipů, jak vybrat projektanta, aby vám dokonale seděl
1. Zkušenosti a reference
Dobré doporučení je ve stavebnictví základ. Hledejte projektanta, který má za sebou již zrealizované projekty odpovídající vašemu zadání. Pokud je to možné, prohlédněte si některé dokončené projekty, abyste si udělali představu o kvalitě jeho odvedené práce.
Nebojte se oslovit majitele s dotazem na projektanta jejich stavby a zeptejte se, zda by vám jej doporučil. Zeptejte se majitele (investora), nejen na to, s čím byl spokojen. Zeptejte se i na to, s čím byl nespokojen a co by dodatečně pozměnil. Možná, že díky tomu objevíte v realizacích společné znaky, které upozorní na stabilně dobře odváděnou práci (anebo právě naopak).
2. Portfolio a styl
Každý projektant má svůj vlastní styl a zaměření. Vždy je dobré si prohlédnout jeho portfolio a zjistit, zda se shoduje s vašimi praktickými i estetickými představami a požadavky. Platí sice, že dobrý projektant by měl být schopen navrhnout stavbu podle vašich přání a potřeb, ale je vždy lepší, když se jeho styl shoduje s vaším vkusem.
3. Komunikace a spolupráce
Komunikaci spousty investorů na začátku podceňuje. Přitom během procesu navrhování a výstavby budete s projektantem komunikovat velmi často, řešit spoustu důležitých detailů i neočekávaných zádrhelů.
Proto je důležité, aby mezi vámi byla dobrá komunikace i vzájemná důvěra. Vyberte si projektanta, který je ochotný naslouchat vašim potřebám, nápady a požadavkům a zároveň vám poskytne odborné rady a doporučení. Vyberte si projektanta, který plní svoje sliby. Pokud již při úvodních schůzkách začínáte pozdě, setkání se z nečekaných důvodů přesouvá a ruší, nebo není schopen poslat odpověď na email, či domluvené podklady ve smluveném termínu, zbystřete! Pro stavbu vedle sebe potřebujete spolehlivého člověka.
Dobrým signálem je i umění pokládat správné otázky. Zajímá projektanta váš provoz (u průmyslových staveb,u stavby haly) / životní styl (u domů)? Chce vás i vaše záměry lépe pochopit? Umí vám vysvětlit důležité souvislosti? Zapojí do vašich setkání i rozpočtáře? Stane se, že s vámi nesouhlasí, předkládá svůj atraktivní pohled na problém a vám se jeho řešení líbí? Máte pocit, že společný čas rychle utíká? Pak jste nejspíše na dobré adrese.
Achillovou patou velké části projektantů je dodržení termínu pro předání projektu. Jak z toho ven? Chtějte záruky, že termín bude dodržen. Chtějte znát rizika, která mohou slíbený konečný termín hotové projektové dokumentace ovlivnit. Zjišťujte, jak má váš projektant tato rizika pokrytá.
4. Flexibilita
Každá, i sebepečlivěji naplánována stavba je komplexní proces plný nečekaných situací a změn. Je proto důležité mít projektanta, který je schopen flexibilně reagovat na tyto přicházející změny a přizpůsobit projekt aktuálním potřebám. Dobrý projektant by měl pro vás mít ve „své zakázce“ dostatek vyhrazeného prostoru proto, aby byl schopen revidovat svůj projekt podle nových informací. Pokud si to situace vyžádá.
5. Cena za služby
Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci a o projektech to platí obzvlášť. Mějte jasno v tom, jakým způsobem chce projektant konstruovat svoji odměnu. Jedná se o jednorázovou odměnu + čas strávený při realizaci, nebo o fixní částku za projekt + procento z investované částky? Pro transparentní porovnání nabídek je konstrukce odměny stěžejní.
Pokud potřebujete nad rámec výše uvedených bodů porovnat cenovou nabídku více projektantů, doporučujeme se při menších cenových rozdílech rozhodovat více srdcem, než peněženkou. Jestliže jde o markantní rozdíl, musíte při pohledu na cenu vědět co přesně v ceně v té které etapě je a není. Cena za služby projektanta se liší v závislosti na rozsahu stavby a na základě jeho přidané hodnoty (doprovodné služby, zkušenosti, reputace).
Kde s hledáním začít?
Kde a jak vybrat projektanta, kterého oslovit s poptávkou? Začnete u lidí, obchodních partnerů a známých, kteří jsou vám blízcí svými hodnotami a životním postojem. Investor, který má podobné hodnoty, má i podobný pohled na důležité věci, které hrají roli. Dobrá doporučení mohou dát též stavební dozoři nebo architekti – samozřejmě ze svého úhlu pohledu. Nezapomínejte však, že fakta a doporučení jsou jen částí potřebné souhry.
Potřebujete více informací nebo cenovou nabídku pro váš projekt?
Pro potřebné informace o stavbách i pro příjem poptávek můžete kontaktovat Petra Drhlíka.
+420 724 023 495 (Po–Pá 8:00 až 15:00) drhlik@stating.cz